X
تبلیغات
رایتل

رفتارهای تغذیه ای کودک

یکشنبه 23 دی 1386 ساعت 11:22

 

                    

 

رفتارهای تغذیه ای کودک

 

شیر دادن باید بر اساس میل وتقاضای شیرخوار باشد بنابراین باید به محض بیدار شدن شیرخوار ویا با مشاهده تمایل او به مکیدن قبل از اینکه زیاد گریه کند به او شیر بدهید . هنگام شیردادن باید شیرخوار را به خوبی وبه راحتی در آغوش بگیرید .

هنگام شیر دادن ، به کودک لبخند بزنید وبا ملایمت ومهربانی با او صحبت کنید . اما نه به گونه ای که شیرخوار از شیرخوردن باز بماند .  مدت شیر خوردن وفاصله بین دفعات تغذیه را باید به اختیار شیرخوار بگذارید زیرا در این سن شیرخوار مقدار شیر دریافتی را بر حسب نیازهای خود تنظیم می کند . به او فرصت کافی برای توقف در مکیدن ، نفس تازه کردن ، برقراری ارتباط باخودتان واطرافیان بدهید تا پس از این فرصت ، مجددا به شیر خوردن ادامه دهد .اگر بعد از شیر خوردن شیرخوار بادگلو نزد و به خواب رفت نباید نگران او شوید . بسیاری از شیرخواران که از شیرمادر تغذیه می کنند اگر روش شیر خوردنشان درست باشد هوایی نمی بلعند ونیازی به باد گلو زدن ندارند واگر احیانا" هم هوایی بلعیده باشند .به خواب بروند خودشان بیدار می شوند .بنا براین برای گرفتن باد گلوی کودکی که از شیر مادر تغذیه می شود نباید او را از خواب بیدار کنید .

 

 

 

 

رفتارهای تغذیه ای مناسب برای کودکان 3 تا 6 ماهه

 

 در این زمان شیرخوار رابطه نزدیک وصمیمانه تری با مادر ومراقب خود برقرار می کتد وبا اطرافیان ومحیط زندگی خود نیز فعالانه برخورد می کند واز مصاحبت با مادر در حین شیر خوردن لذت می برد . به مادر لبخند می زند و اورا بیشتر به طرف خود جلب کرده و مشتاق مراقبت از خود می نماید .

 در این دوران ، شیرخوار ممکن است ضمن شیر خوردن گاه گاهی از شیرخوردن دست کشیده وبه اطراف واطرافیان نگاه کند وبا لبخند ونگاه خود از آنها بخواهد که به او بیشتر توجه کنند سپس دوباره به شیر خوردن ادامه می دهد واین کار را چندین بارتکرار می کند . والدین باید توجه داشته باشند که این امر طبیعی بوده وجای نگرانی ندارد . این عمل شیرخوار را نباید به حساب سیرشدن وی گذاشت ، در غیر این صورت ممکن است به دلیل ناکافی بودن تغذیه ، کودک دچار سوء تغذیه وتاخیر رشد شود .

در مورد بسیاری از شیرخواران بازیگوش وکنجکاو بهتر است مکانی خلوت ، آرام وحتی با نور کم راجهت شیردادن به کودک انتخاب نمایید که کودک به مقدار کافی شیر بخورد .

 

               

                                                       

 

 رفتارهای تعذیه ای کودک 11 – 9 ماهه

 

کودکان در این سن دوست دارند بادست غذا بخورند . در هنگام غذا دادن به کودک به او نیز یک قاشق بدهید تا خودش نیز در خوردن غذا سهیم باشد . اگر از قاشق استفاده نکرد اجازه دهید با دستش غذا بخورد . فراموش نکنید نهی کردن کودک ازخوردن غذا با دست خود موجب لجبازی کودک می شود . ممکن است در ابتدا برداشتن غذا وگذاشتن آن به دهان برای کودک سخت باشد وغذا را به صورت ولباس خود بمالد . نگران نباشید کم کم کودک روش صحیح غذا خوردن را خواهد آموخت .

سعی کنید همواره غذایی برای کودک تهیه کنید که علاوه بر مواد مغذی ظاهر جالبی داشته باشد وخوش رنگ وخوشبو باشد.

 

 

 

 

در تغذیه کودک 12 – 6 ماهه خود به این نکات توجه کنید

 

  به غذای کودک 12 – 6 ماهه نمک یا شکر اضافه نکنید . همچنین در این مدت از غذای خانواده که دارای چاشنی وادویه ونمک می باشد به کودک ندهید زیرا این امر سبب می شود کودک طعم غذاهای بدون نمک وچاشنی را به سختی قبول کند یا اصلا" نپذیرد . قبل از غذا از دادن شیرینی ومواد شیرین به کودک پرهیز کنید . چرا که اشتهای او را کم خواهد کرد.

 

 

 

 

 در مورد اشتهای کودک زیر یکسال خود توجه داشته باشید

 

گاهی عدم اشتها یا بی اشتهایی علت فیزیولوژیک دارد . معمولا استراحت کافی ، حجم مناسب غذا در یک وعده ، آفتاب وهوای آزاد باعث افزایش اشتها می گردد . گرچه رشد کودک در سن 11 – 6 ماهگی سرعت کمتری نسبت به قبل خواهد داشت . ولی فعالیت کودک بیشتر می شود وبازیگوشی او اجازه نمی دهد که به غذا توجه کند  بنابراین غذارا در دفعات بیشتر ولی با حجم کمتر به او بدهید .

-  توجه داشته باشید که ممکن است مقدار غذای دریافتی کودک از یک روز به روز دیگر تفاوت داشته باشد . ولی کودک به طور طبیعی وعادی رشدکند ، همچنین ممکن است کودک در یک روز غذایی را با میل واشتهای زیاد بخورد ولی روز دیگر همان غذا را با بی اشتهایی بخورد یا اصل نخورد . تمام این رفتارها طبیعی است سعی کنید کودک را به خوردن غذا ترغیب کنید ولی او را مجبور به خوردن غذا نکنید .

-  به زور غذا دادن ، یکنواخت بودن غذا ، عدم توجه کافی به نیازهای عاطفی کودک ، کمبود آهن ، بیماری وسوء تغذیه همگی اشتهای کودک را تحت تاثیر قرار داده وپذیرش غذا از سوی او را مشکل می کند.

 

 

 

در تغذیه کودک زیر یکسال خود به خاطر داشته باشید

 

غذا خوردن کودک در سنین 12 – 6 ماهگی فقط به منظور تامین نیازهای غذایی او نیست بلکه برقراری یک ارتباط اجتماعی بین والدین وکودک است . کودک همیشه  از این که چیز جدیدی رااز فردی که دوستش دارد می گیرد ، بسیار خوشحال می شود .

غذای کمکی علاوه براینکه بخشی از انرژی مورد نیاز کودک را تامین می کند راهی برای آشنایی او با مزه وقوام غذا ها وفراگیری وتکامل او برای استفاده از غذاهای سفره خانواده است .

 

 

 

نکات مهم در تغذیه کودک جهت پیشگیری از رفتارهای ناخوشایند

 

 کودکان باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرند و غذا نزدیک آنان باشد تا  بتوانند به راحتی غذا بخورند .

بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشکن باشد تا در صورت پرت کردن یا افتادن ، باعث صدمه به کودک نشود .

قاشق نباید گودی زیادی داشته باشد و لیوان باید به اندازه کافی کوچک باشد تا در دست کودک جای بگیرد .

اکثر کودکان غذایی را که قبلاً خورده اند وبا طعم آن آشنا هستند به راحتی میل می کنند .

هنگام دادن غذای جدید بهتر است ابتدا مقداری از غذای قبلی و سپس غذای جدید داده شود .

خوردن سوپ رقیق برای کودک سخت است ،‌بهتر است کمی غلیظ باشد .

آب میوه طبیعی بهتر از انواع صنعتی است .

باید وقت کافی برای صرف غذا داده شود و برای غذا خوردن نباید شتاب و عجله کرد .

اشتهای کودک در روزهای مختلف متفاوت است بهتر است به او اصرار نشود که حتماً تمام غذا را بخورد .

غذا خوردن باید در محیط بدون جنجال و یا همراه با یک موزیک ملایم سبب تحریک اشتهای کودک گردد .

غذای کودک نباید خیلی داغ باشد .

از ریخت و پاش کودک هنگام غذاخوردن ناراحت نشوید او قادر است آداب غذاخوردن را رعایت کند

کودک نوپا فقط ۱۰ دقیقه می تواند سرسفره بنشیند .

میان وعده غذا نباید زیاد باشد که کودک غذای وعده بعد را نخورد .

صحبت کردن با کودک هنگام غذاخوردن علاقه اورا به غذا بیشتر می کند.

 

                              

 

 

نظرات (1)
یکشنبه 22 فروردین 1389 ساعت 19:17
ممنونم خیلی خوب بود
امتیاز: 0 0
نظر شما
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد