X
تبلیغات
رایتل

ده راز ذهن انسان

پنج‌شنبه 28 آبان 1388 ساعت 13:43
1- خواب دیدن 
اگر از 10 نفر بپرسید که خوابها و رویاهاى انسان از چه تشکیل شده اند، احتمالاً 10 پاسخ متفاوت دریافت میکنید. علتش این است که دانشمندان هنوز سرگرم کشف این معما هستند. یک نظریه این است که خوابهاى افراد درباره وظایف و هیجاناتى است که در طول روز به آن پرداخته و این فرایند میتواند به استحکام افکار و خاطرات کمک کند.


2- خوابیدن
میخواهیم درباره چیزى صحبت کنیم که بیش از یک چهارم عمر هر انسان صرف آن میشود. هنوز دلیل به خواب رفتن به صورت معما باقى مانده است. چیزى که دانشمندان میدانند این است که: خوابیدن براى بقاى پستانداران جنبه حیاتى دارد. بی خوابى فزاینده میتواند به تغییر خلق و خو، توهّم زدگى و در حالتهاى خاص، حتى به مرگ منجر شود.


3- احساسات خیالى
تخمین زده می شود که در حدود 80 درصد حس هایى که در ناحیه اندامهاى قطع شده بدن وجود دارد مانند گرما، خارش، فشار و درد، برآمده از «اندامهاى گمشده» هستند. افرادى که این پدیده «اندام خیالی» را تجربه میکنند، حسى که دارند درست مانند این است که آن اندام جزئى از بدن آنهاست. یک توضیحى که در این مورد وجود دارد این است که عصبهاى ناحیه عضو قطع شده، ارتباط جدیدى با نخاع برقرار میکنند و به فرستادن علائم (سیگنال) به مغز ادامه میدهند، درست مانند هنگامى که عضو قطع شده سرجایش وجود داشت.


4- کنترل مأموریت
ساعت بیولوژیک بدن که در هیپوتالاموس مغز قرار دارد، برنامه ریزى فعالیتهاى بدن براى یک ریتم 24 ساعته را بر عهده دارد. واضح ترین اثر این ریتم، چرخه خواب- بیدارى است امّا ساعت بیولوژیک بر روى دستگاه گوارش، دماى بدن، فشار خون و تولید هورمونهاى نیز تأثیر دارد.


5- خاطرات
انسانها معمولاً برخى اتفاقات را به سختى فراموش میکنند، مثل اولین روز مدرسه یا نخستین ملاقات با همسر. سوال این است که این فیلمهاى سینمایى چگونه در ذهن انسان نگهدارى میشود؟

یافتههاى کنونى نشان میدهد که ناحیه هیپوکامپوس که درون غشاء خاکسترى مغز قرار دارد میتواند به صورت جعبه خاطرات عمل کند.


6- معما
خنده یکى از رفتارهاى انسان است که درک بسیار اندکى از آن وجود دارد. دانشمندان دریافته اند که در خلال یک خنده از ته دل، سه قسمت از مغز فعّال میشود: بخش تفکّر که به شما کمک میکند معنى شوخى یا جوک را درک کنید، بخش حرکت که به عضلاتتان دستور حرکت میدهد و ناحیه هیجانات که حس «شادی» را بیرون میکشد. امّا چیزى که هنوز ناشناخته مانده این است که چرا یک نفر به یک جوک احمقانه میخندد در حالى که فرد دیگرى موقع تماشاى یک فیلم ترسناک خنده اش میگیرد. به گفته یکى از پژوهشگران، خنده واکنشی است به ناهمخوانى و ناسازگارى (داستانهایى که از انتظارات متعارف پیروى نمیکنند). تنها چیزى که مشخص است این است که خنده حال ما را بهتر میکند.


7- طبیعت درمقابل تربیت
در جدال دیرپاى مربوط به این که آیا افکار و شخصیت، توسط ژنها کنترل میشود یا محیط، دانشمندان به شواهدى دست یافته اند که نشان میدهد پاسخ این سوال یکى یا هر دوى آنهاست! قابلیت مطالعه ژنهاى یک فرد، بسیارى از خصوصیات و ویژگیهاى انسان را نشان داده است که ما کنترل اندکى بر روى آنها داریم و در عین حال، در بسیارى از زمینه ها، نشان داده شده است که تربیت، تأثیرى قوى بر این که ما که هستیم و چه میکنیم داشته است.


8- میرائى
زندگى جاوید فقط در هالیوود وجود دارد ! امّا سوال این است که چرا انسان پیر میشود؟

نظریه هایى که در مورد علّت سالخوردگى انسان وجود دارد را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:   
1) پا به سن گذاشتن مانند سایر ویژگیهاى انسان، ممکن است بخشى از ژنتیک انسان باشد که طبق برنامه ریزى خاصى اتفاق میافتد.
 2) در یک دیدگاه کمتر خوشبینانه، پا به سن گذاشتن، علّت خاصى ندارد و در نتیجه صدمات سلّولى که در طول زندگى به وقوع میپیوندد، پیش میآید.


9- انجماد
زندگى جاوید ممکن است واقعیت نداشته باشد امّا یک رشته جدید به نام کرایونیکس می تواند به برخى از انسانها دو بار حیات اعطاء کند. در مراکز کرایونیکس، بدن انسانها را پس از مرگ در خمره هایى پر از نیتروژن مایع در دماى منهاى 78 درجه سانتیگراد قرار میدهند. ایده اى که وجود دارد این است که فردى که بر اثر یک بیمارى که فعلاً لاعلاج است فوت شده میتواند در آینده هنگامى که درمان آن بیمارى کشف شد، یخگشایى و احیاء شود. هم اکنون بدن تد ویلیامز، بازیکن شاخص و معروف بیسبال در یکى از مراکز کرایونیکس در آریزونا منجمد شده است. البته فعلاً هیچیک از بدنهایى که بدین ترتیب منجمد شده اند احیاء نشده اند زیرا این فناورى هنوز به وجود نیامده است ولى دانشمندانى که در این زمینه کار میکنند امیدوارند در آینده به این فناورى دست یابند.


10- هشیارى و آگاهى
هنگامى که صبح از خواب برمی خیزید، متوجه می شوید که خورشید طلوع کرده است، صداى پرندگان را میشنوید و هواى تازه را برروى پوست صورت خود حس میکنید. به عبارت دیگر، هوشیار هستید. بزرگترین معما در این حوزه توضیح این مسأله بوده است که چگونه فرایندها در مغز به تجربیات ذهنى می انجامند. 
 
 
 
                            
 
نظرات (1)
پنج‌شنبه 28 آبان 1388 ساعت 13:52
دهانتان را با ذکر صلوات خوشبو کنید[گل]* اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل الفرجهم *[گل] الهی آمین ممنون به خاطر وبلاگ زیبات واقعا قشنگه[خجالت][قلب] ارسال اس ام اس روزانه 4 عدد از سایت زودی بیا ثبت نام کن[تعجب][زبان]
امتیاز: 0 0
نظر شما
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد