X
تبلیغات
رایتل

یادگیری زبان

چهارشنبه 15 اسفند 1386 ساعت 11:02

                                                            

از شش ماهگی که کودک شروع به گفتن سخنان نامفهومی می‏کند، شما می‏توانید به او کمک کنید که مخاطب خوبی باشد. کودکان با یکدیگر تفاوت دارند.

 

پسرها اغلب دیرتر از دخترها شروع به صحبت می‏کنند. کودکان در خانواده‏هایی که به دو زبان صحبت می‏کنند ممکن است کلمات بیشتری بسازند و با آنها صحبت کنند و همچنین اطفالی که تازه به راه افتاده‏اند و خواهر و برادر بزرگتر از خود دارند، به زمان بیشتری برای گفتگوی رو در رو نیازمندند.

در زیر به روشهایی برای افزایش مهارتهای گفتاری یک کودک اشاره شده است. هرگز در انجام آنها افراط نکنید و نخواهید که جزء امور روزمره‏تان در آیند.

 

                                                        

زمانی را به او اختصاص دهید

سعی کنید هر روز حداقل 20 دقیقه وقت به کودکتان اختصاص دهید. کنارش بنشینید و فقط با او صحبت و بازی کنید. به آنچه انجام می‏دهد، نگاه کنید. سپس کارش را توضیح دهید و تفسیر نمایید.

                                                          

یادگیری را به سرگرمی تبدیل کنید

به طور مداوم با کودک صحبت کنید. آموزش الفبا به طفل یا وادار نمودنش به گفتن نام اشیاء قبل از اینکه آنها را به او بدهید، هرگز به صحبت کردنش کمک نمی‏کند بلکه فقط حرف زدن را به یک سرگرمی برایش تبدیل می‏کند. از حدود نه ماهگی، آهنگ و ریتم حرف زدن کودک پیشرفت می‏کند. او در حین بازی کردن صداهایی را تقلید می‏کند و شعر بعضی از بازیها نظیر «عمو زنجیر باف» را می‏خواند. صداهای یک بازی و ریتم شعرهای مهد کودک به طفل کمک می‏کند تاروشهایی را برای استفاده از صدایش بدون استفاده از کلمات بیابد. همچنین شعرهای مهد کودک به او کمک می‏کند تا الگوهای گفتاری زبان مادری‏اش را تغییر دهد.

 

انجام این کارها نه تنها او را تشویق می‏کند که به آنچه انجام می‏دهید و می‏گویید توجه کند، بلکه او می‏تواند به آسانی ضمن انجام کارها، کلمات را به یاد آورد.

                                                        

اشتباهاتش را اصلاح نکنید

در حدود یک سالگی، پس از اینکه کودک اولین کلمات را به زبان می‏آورد، حرف زدنش شروع می‏شود. آنچه او می‏گوید اغلب از نظر فنی اشتباه است. تلفظ کودک ممکن است ضعیف باشد و تا دو سالگی گرامر را نمی‏داند.

 

کودکان زیر دو سال، صداهایی نظیر «ش» و «در» را به سختی ادا می‏کنند. همچنین از یک کلمه برای بیان چیزهای زیادی استفاده می‏کنند. آنها ممکن است کلمه «سگ» را برای توضیح هر حیوان پشمالوی چهارپایی به کار برند.

 

اصلاح مداوم کاستیهای زبان یک کودک نوپا، مانع پیشرفت او می‏شود. تصور کنید اگر خودتان بخواهید یک زبان را یاد بگیرید، چه احساسی دارید. آنچه شما انجام می‏دهید، بازتاب لغات و گرامر صحیح به کودک است و اجازه می‏دهد تا در وقت مناسب آنها را به کار برد. نگران نباشید که کودکتان واقعا چه می‏گوید، این سن مرحله پیشرفت زبان است.

                                                       

موقعیت و مکان فعلی را درنظر بگیرید

برای کودکان، گذشته یا آینده مفهومی ندارد و هرچه را که در معرض دیدشان نباشد، فراموش می‏کنند (حتی اگر پدر یا مادرشان باشد!) حرف زدن در باره سگ بزرگی که دیروز در پارک دیده‏اید یا رفتن برای دیدن مادر بزرگ معنای چندانی ندارد. او بیشتر علاقه‏مند به آن چیزی است که در اطرافش به وقوع می‏پیوندد.

 

کارهای روزمره‏تان، می‏تواند موضوع صحبت شما با کودکتان باشد. با گفتن جملاتی نظیر «کفشهایت را بپوش» یا «وقت شیر خوردن است» باعث می‏شوید کودک هر روز کلمات خاصی را بشنود و این کلمات آنهایی هستند که او اولین بار بر زبان می‏آورد. خواندن کتابهای عکس‏دار و ساعتهای غذا خوردن، فرصتهایی برای صحبت کردن فراهم می‏کند.

                                                        

به او کمک کنید تا گوش کند

گوش کردن مهارت بسیار مهمی است که باعث پیشرفت کودک می‏شود. و به علاوه او یاد می‏گیرد که چگونه صحبت کند. گوش کردن و یاد گرفتن مهارتهایی هستند که کودک به آنها نیاز دارد تا هنگامی که بزرگ شد بتواند درست حرف بزند.

شما می‏توانید به کودکتان کمک کنید تا با صرف وقت، مهارتهای شنیداری‏اش را از طریق توجه به صداهای جالب نظیر وز وز زنبور یا هواپیمایی که در حال بلند شدن است، گسترش دهد. هرگز کودک را تمام روز با تلویزیون یا رادیو مشغول نکنید. چون او را از صحبت کردن باز می‏دارد. هنگامی که طفل مشغول صحبت کردن است، با دقت به او گوش کنید و نوبت خود را در حرف زدن رعایت نمایید و ساکت باشید.

                                                                                          

نظرات (8)
چهارشنبه 15 اسفند 1386 ساعت 12:30
الهی چه تپلی و با مزه شده.
انگار تو این سن بچه‌ها دیگه قیافه‌شون بزرگونه تر میشه
بوس برای پسر مرداد ماه
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386 ساعت 07:31
سلام ممنون از نوشته هات.مرسی عزیزم.
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386 ساعت 13:03
سلام دوست عزیز! ممنون بابت اینکه به ما سر زندی. وبلاگ بسیار جالبی دارید همه آرشیوتان را خواندم موفق باشید.
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 16 اسفند 1386 ساعت 13:16
تو سایت پروفسور سلطانزاده خودم اگه بچه‌ها دوست داشتن ماست رو با سوپشون قاطی کنین بشون بدین!!! شاید اینجوری بخوره.ایلیا هم وقتی ماست میذارم دهنش قیافه‌اش خیلی خنده دار میشه. لبهاش رو غنچه می‌کنه یه ذره کله‌اش رو تکون میده بعد می‌خوره. ولی با سوپش که قاطی می‌کنم دیگه عشق است
امتیاز: 0 0
یکشنبه 19 اسفند 1386 ساعت 12:10
سلام پسر ناز مردادی. ما خیلی از آشنایی با خودت و مامان مهربونت و خواهر نازت خوشحالیم.
پاسخ:
ممنون مامان پو یان عزیز
ما هم از دیدن شما و آشناییتون خوشحال شدیم.
امتیاز: 0 0
دوشنبه 20 اسفند 1386 ساعت 10:58
از دیدن شما و پسر خوشگلتون خیلی خوشحالیم . به امید دیدارهای بیشتر . فقط حواسمون نبود از گل پسر عکس بندازیم
امتیاز: 0 0
دوشنبه 20 اسفند 1386 ساعت 12:35
سلام عزیزم
مرسی که اومدی.
چه مطالب جالبی نوشتی.
امتیاز: 0 0
دوشنبه 20 اسفند 1386 ساعت 14:25
سلام دوست عزیزم ! خیلی خیلی از آشنایی با شما خوشحال شدم. پسر گل و دوست داشتنیتون رو هم ببوسین.
امتیاز: 0 0
نظر شما
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد